Ana sayfa Haberler

【Teknik Tartışmalar】 Neden polyester boya renk lekeleri (küçük siyah) her zaman ortaya çıkıyor?

Sertifika
iyi kalite Dayanıklı Dış Mekan Kumaşı Solmaya satış için
iyi kalite Dayanıklı Dış Mekan Kumaşı Solmaya satış için
Müşteri yorumları
2/2 dimi pamuk hissi veren dış mekan kumaşı iyidir, kalite standartlarımıza uygundur. İletişim kurduğumuz kişi güzeldir.

—— Dheeraj Gupta

Kumaşların kalitesi testi geçti ve gelecekte de işbirliği yapmaya devam edeceğimize inanıyorum !!

—— Michelle

Uzun bir süre için bazı dış kumaşlar aramıştım. Ben de sizinle iletişime geçtim ve istediğim katyonik kumaşı aldım. Size dikkat edeceğim ve bir sonraki işbirliğimizi bekleyeceğim!

—— Dave

Ben sohbet şimdi
şirket Haberler

【Teknik Tartışmalar】 Neden polyester boya renk lekeleri (küçük siyah) her zaman ortaya çıkıyor?

【Teknik Tartışmalar】 Neden polyester boya renk lekeleri (küçük siyah) her zaman ortaya çıkıyor?

Neden polyester boyama renk lekeleri (küçük siyah) her zaman ortaya çıkıyor?

Polyester kumaşın yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınçta boyanmasından sonra, dokuma sırasında gri kumaşın yüksek yağ içeriği, elyafların ve boya moleküllerinin topaklaşması sonucu oluşan oligomer, cildi etkileyen renk lekesi sorununa neden olmaktadır. Ürünün kalitesi. Bu problemin ortaya çıkmasını kontrol etmek için firmamız ve boya fabrikası teknisyenleri renk lekelerinin analiz ve incelemesini yaptı, problemleri kontrol etmek için özel yöntemler buldular, önleyici tedbirler önerdiler, ürün kalitesini iyileştirdiler ve şirketin ekonomisini arttırdılar. yararlanır.

Fabric Polyester Kumaş Hakkında:】

Polyester hidrofobik bir elyaftır. Elyaf boyaya bağlanabilen bir gruptan yoksundur. Suda çözünür bir boya ile boyanamaz. Sadece iyonik olmayan dispers bir boya ile küçük moleküler ağırlıklı, kuvvetli iyonik suda çözünür gruplar ve düşük çözünürlükte boyanabilir. Polyester yapısı kompakttır ve atmosferik basınçta kaynatılır. Boyanın elyafı boyamak için elyafın içine yayılması zordur, bu nedenle yüksek sıcaklık ve yüksek basınçlı boyama kullanılır.

1 Dispers boyama

Dispers boya, yüksek sıcaklık ve basınç altında, sıcak ve nemli bir halde gerçekleştirilir.

2. Boya, sulu bir çözeltide, bir dispersiyon maddesi vasıtasıyla bir partikül halinde çok sayıda tekli kristal molekülü tarafından dağıtılır ve boyama hızı, 100 ° C'de yavaştır ve boyama oranı, bir boyama banyosunda bile yüksek değildir. Bu nedenle, 2 atm (2.02 × 105 Pa) altında basınçlandırılmalıdır ve boya banyosu sıcaklığı 120-130 ° C'ye yükseltilebilir. Sıcaklıktaki artış nedeniyle, fiber moleküllerinin segmenti kuvvetli bir şekilde hareket eder ve anlık Üretilen gözenekler daha büyük ve daha büyüktür. Boya moleküllerinin difüzyonu ayrıca artmakta, boyanın elyafın içine difüzyon oranını artırarak, boyamanın tamamlanmasını sağlamak için boya tükenene kadar boyama oranını arttırmaktadır.

3. Dispers boyanın sudaki çözünürlüğü çok düşük olduğundan, boya solüsyonundaki boyanın polyester banyosunu boyamak için boya banyosunda büyük miktarda dağıtıcı ile boya banyosunda dağılması gerekir. Daha iyi bir boyama etkisi elde etmek için.

4. Daha iyi bir boyama etkisi elde etmek için, genellikle belirli bir miktarda boyama yardımcı maddesi eklemek gerekir.

Bu boyama yardımcı maddelerinin boyama işlemindeki rolü esas olarak:

Dispers boyanın çözünürlüğünü arttırın, disperse boyanın fiber yüzeyinde adsorpsiyonunu teşvik edin, fiberi plastikleştirin veya şişme derecesini arttırın, fiberdeki disperse boyanın difüzyon hızını hızlandırın ve boyanın dispersiyon stabilitesini arttırın .

Genel olarak, yüksek sıcaklıkta ve polyester elyafın yüksek basınçla boyanmasında kullanılan katkı maddeleri, bir elyaf plastikleştirici taşıyıcı, bir dağıtıcı boya çözündürücü ya da bir boya süspansiyonu gibi boyama yardımcıları ve polyester elyafların boyanmasında çok önemli olan benzerlerini içerir.

2 Renk lekesinin türü (renk noktası)

1. Renk lekesi

Boyalı renkler gibi, daha derin, baskıyla aynı şeyler, çoğu ön ve arkaya sahip ve bazen lekelerdeki lekeler kirli, ondan kurtulabilirsiniz. Bu renk noktaları ve renk lekeleri toplamın% 60'ından fazlasını oluşturur. Birçoğu düzensiz görünür, büyüklüğü maş fasulyesinden soya fasulyesine kadardır, ancak ciddi durumlarda büyük tırnaklara sahiptir.

2. Siyah nokta

Temelde açık kahverengi, açık bej, kahve, koyu kahverengi renk, siyah susam boyutu küçük renkli nokta dahil olmak üzere kahverengi konsantre, kumaş üzerine siyah yağlı kalem gibi.

3. boyalı rengin renk noktası

İlk davanın renk noktasından daha derin ve büyük değil. Bazen parçalanabilir. Genel olarak, bir silindir kumaşın iki ucu daha vardır ve ortada daha az vardır.

Bu üç tip, boyama silindiri giydirildiğinde bulunabilir. Bir yama ajanı ile hafif bir onarım yapıldı ve siyah renk ciddi bir şekilde değiştirildi.

4. Dağınık renk noktası

Ayrıca siyah bir altın nokta var. Kumaş giydirildiğinde siyah altın noktalar görünmüyor. Bez kurutucu tarafından kurutulduktan sonra, altın sarısı noktalar vardır. Bu sarı lekeler alkali + yağ çözücü ile giderilebilir. Özellikle siyah olduğunda ortaya çıkması daha olasıdır ve kumaş yüzeyine yayılır.

3 Renk lekesi oluşumunun nedeni

1. Yardımcı seçim

Emülsifiye edici madde, emülsifiye edici zayıflığa sahiptir ve yağlı bir madde, yüksek bir sıcaklıkta çökelir ve boyanın renk noktası toplanır. Kumaştaki yağ temiz bir şekilde muamele edilmez ve boyama sırasında genleşme maddesi serbest bırakılır ve boya yoğunlaştırılır. Yüksek sıcaklıkta bir dağıtıcı ilave edilmesi önerilir.

2. Düzensiz malzeme ve köpük kesici yüksek sıcaklıktan sonra yağ üretir

Boya homojenleştirilmez ve doğrudan boyama makinesine filtre edilmez; boyama tankında gri kumaşın sıcaklığı 80 ° C'ye ulaştığında, köpük askıya alınmakta ve köpük giderici ajanın çalışma sıcaklığı çok yüksek olmaktadır.

3. boyama sıcaklığının Yanlış kontrolü

Bazı boyalar zayıf dağılma özelliğine sahiptir ve boyama sıcaklığının ve çok hızlı bir şekilde yanlış kontrol edilmesi boya lekelerine neden olacaktır;

Katkı maddesi eklendiğinde, bazı gereksinimlerin ayrı ayrı seyreltilmesi gerekir (yüksek katı madde içeriği) ve süspansiyon noktası bir boya noktası oluşturmak için boya ile birleştirilmez;

4 Önleme ve tedavi

- Ön hazırlık

Boya ön işlemi, esas olarak kompanzasyonunun doğal liflerden uzaklaştırılması içindir.

Polyester gibi sentetik lifler için yapay "safsızlık" ilavesi, eğirme veya dokuma sırasında eklenen yağların yanı sıra kirli yağ, toz, pigmentler ve benzerlerini içerir. Bunların arasında en dikkat çeken, yağ maddesidir.

Yağ maddesi bir kayganlaştırıcı, bir emülgatör, bir antistatik madde ve benzerlerini içerir. Polyester gibi sentetik elyafların eğrilmesi ve dokunması için bir yağ maddesinin uygulanması gereklidir. Bununla birlikte, boyama ve terbiye sırasında yağın yıkanması gerekir. Boyamadan önce yıkanmazsa, bu yağlarla boyanacaktır. Yağ, polyesterin yüzeyinde boyanın elyafın içine düzgün bir şekilde yayılmasını önleyen bir "bloke edici film" oluşturacaktır. . Bu nedenle, düzensiz renklendirmeye neden olmak kolaydır ve renklendirmeye, lekelenmeye ve benzerlerine neden olabilir.

Ayrıca, yüzen rengi artırır ve renk haslığını etkiler. Ön boyama işlemi yapılmazsa ve elyaf üzerindeki yağ ajanı eşit bir şekilde çıkarılmazsa, bulut benzeri renkli çiçekler üretilebilir; Boyama işleminde boya dispersiyonunun dispersiyon stabilitesinde zayıf olması ve yapışma olması durumunda, bu yağ ajanları boya agregatları lekeleri üretmek için boyayı bağlayıp boyayabilir.

Müdahale önlemleri : Boya öncesi saflaştırma işleminin güçlendirilmesi:

Boyamadan önce, ilk önce polyester boyayı hafif bir alkali çözeltide (gerekirse, uygun miktarda yüksek sıcaklığa dayanıklı, köpürmeyen yüzey aktif madde ekleyin) 85 ° C'de 20 dakika boyunca boyayın (alkali konsantrasyonunun çok yüksek olmamasına dikkat edin) polyester hidrolizinden kaçının). Boşalttıktan sonra bir kez yıkayın, gerekirse asitle nötrleştirin ve sonra boyama işlemini yapın.

İki amaç var:

1. Elyaftaki oligomerlerin çoğu, çözünmüş bir durumda makineden çıkarılır ve boşaltılır; bu, boya banyosundaki oligomerlerin içeriğini önemli ölçüde azaltabilir;

2. Eğirme veya dokuma işlemi sırasında elyaflara veya kumaşa uygulanan yağı ve ayrıca kirli yağ, toz, pigmentler, bitkisel katlar ve benzerlerini çıkarın.

- Boya seçimi

Dispers boyalar zayıf hidrofiliktir ve suda zor çözünür. Boya parçacıkları sadece anyonik bir dağıtıcı vasıtasıyla kaplanabilir ve suda dağıtılabilir. Bununla birlikte, 100 ° C'nin üzerindeki yüksek sıcaklık ve hızlı boya likörü akışının ikili faktörleri altında, dağıtıcı moleküller ve boya parçacıkları arasındaki "zarf enerjisi" azaltılacaktır. Kaplanmış boya parçacıkları serbest bırakılırsa, daha büyük boya parçacıkları halinde yeniden toplanırlar. Bu fenomen, dispers boyaların "yüksek sıcaklıkta yapışkanlık" yapısının farklı yapılarının bir dispers boyasıdır ve termal birleşme olgusu farklıdır.

Genellikle üç türe ayrılır:

1. Isı yoğunlaşmasını önlemek için. Bu boyalar sıcaklık artışı, sıcaklık düşüşü veya çarpışma nedeniyle birleşmez. Bu tür boyalarla boyama genellikle düzensiz boyamaya veya lekelenmeye neden olmaz;

2. Kolayca termal pıhtılaşmaya neden olmak için, boya molekülleri elyafın iç kısmına yayıldığı için, boya agregası, boya, elyafın yüzeyine düzgün bir şekilde adsorbe edildiği sürece, genel olarak renk olmadan, tekrar depolimerize olur. çiçek veya renk lekesine neden olur;

3. Isıl pıhtılaşmaya kolayca yol açmak için, boyama işlemi sırasında depolimerize etmek zordur. Bu tür boyalarla boyama yapılırken, özellikle kullanılan dağıtma ajanı veya tesviye ajanı, yüksek sıcaklıkta dispersiyon kabiliyeti yetersiz olduğunda, boyanın ısıl pıhtılaşmasından dolayı eşit olmayan renk elde etmek kolaydır. Boya liköründe boya topakları ve oligomerler, yağlar ve tüyler gibi safsızlıkların kombinasyonuna rağmen, katran oluşumu yüksek sıcaklık ve yüksek basınçlı boyama yöntemiyle yüksek oranda filtrelenir ve boya likörünün dağılma homojenliği güçlüdür. yüksek beklenti.

Müdahale ölçütleri: Düşük termal yapışma ile dispers boya seçin.

- Isıtma oranı

Deneyime göre, ısıtma hızı oranı aşağıdaki hususlarla ilgilidir:

a. Kullanılan boyanın düzlüğü ile ilgilidir. Tesviye özelliği iyidir, daha hızlı olabilir ve daha kötüsü daha yavaştır.

b. Boyamanın derinliği ile ilgilidir. Koyu renk boyarken daha hızlı ve açık renk boyarken daha yavaş olabilir.

c. Polyesterin ısı direnci ile ilgilidir. Polyesterin cam geçiş sıcaklığı 67-81 ° C'dir. Polyesterin 85 ° C'de mikro yapısı camsıdır, renk emilimi çok yavaştır, bu nedenle sıcaklık daha hızlı artabilir; 90 ° 10 ° C, polyester hızla erir ve renk emme kapasitesi önemli ölçüde artar. Sıcaklık artışı daha yavaş olmalıdır; 110-35 ° C, çünkü boya çözeltisindeki boya daha azdır, bu nedenle sıcaklık daha hızlı olabilir.

d. Boyama sıvısının dolaşım durumu ile ilgilidir. Boyama sıvısının basıncı büyükse ve nüfuz etme gücü güçlüyse ve boyama sıvısı elyafla hızlı bir şekilde temas edebiliyorsa, sıcaklık daha hızlı artar, aksi takdirde daha yavaş olur.

Müdahale önlemleri: Boyama sıcaklığı 85 ° C'nin altına düştüğünde, sıcaklık artış hızını uygun şekilde kontrol etmek için , boya nadiren boyanır ve doğrudan ısıtılabilir. 90 ~ 110 ° C, boyama hızında en hızlı artışa sahip sıcaklık bölgesidir. Isıtma hızını l ° C / dak. Altında kesinlikle kontrol etmek gerekir. 115 ila 135 ° C arasında biraz daha hızlı olabilir, ancak sıcaklık artış hızını yaklaşık 3 ° C / dak değerine kontrol etmek gerekir.

- Boya likörü boyama durumu

Boyama işleminde, örme kumaş boya likörünün nüfuz etme işlemidir.

Bu nedenle, boya çözeltisinin dolaşım durumunun yüksek olması gerekir. Boyama sıvısı, düzgün bir boyama elde etmenin öncülü olan güçlü nüfuz etme gücüne sahip olmalıdır. Sirkülasyon pompasının kuvveti yeterli değilse veya valf düzgün bir şekilde kavramadıysa, boyama maddesine giren boyama sıvısının akış hızı ve akış hızı yetersiz ve düzensiz olacaktır. Açıkçası, özellikle ısınma aşamasında, kromatik sapmalar üretmek kolaydır.

Müdahale önlemleri: Boyama sıvısının dolaşım durumu iyi olmalıdır. Boyama sıvısının akış hızı ve basıncının büyük olması sağlanmalıdır çünkü boyama sıvısının akış hızı büyüktür ve basınç yüksek olduğundan, boyama sıvısının nüfuzu ve seviyelenmesi için faydalıdır. Bunu yapmak için, sirkülasyon pompası dikkatlice seçin ve kullanın. Pompa akışı 25 - 60 L / (kg • dak) olmalıdır.

- Boya silindiri temizleme muayenesi

Yüksek sıcaklıktaki silindirlerde tekrarlanan ısıtma ve soğutma nedeniyle dispers boyalar sıklıkla tekrar kristalize edilir. Kristaller, silindir çeperine ve filtre kapağına yapışarak, yüksek boyama ve yüksek basınçlı boyama makineleri için zayıf boyama haslığına ve hatta filtrelere neden olur. Engellenen.

Müdahale önlemleri: a. Boyama tankı, silindir duvarı kalıntısını ayda bir kez yüksek basınçlı su tabancasıyla temizler ve filtre her 24 saatte bir çıkarılmalı ve yıkanmalıdır;

b. Boyama silindirinin az miktarda boyanması gerekir. Boya banyosunda yeniden kristalize bir oligomer üretilirse, daha fazla dağıtıcı madde eklenmelidir.

Boyama işlemi birçok faktörden (proses, ekipman, işletme, su, elektrik, buhar vb.) Etkilenen dinamik, karmaşık ve değişken bir işlem olduğundan, üretim sürecindeki çeşitli faktörlere yakından dikkat etmek gerekir. . Etki, sıkı operasyon süreci.

Pub Zaman : 2019-08-10 16:10:40 >> haber listesi
İletişim bilgileri
Suzhou Jingang Textile Co.,Ltd

İlgili kişi: Ms. Sara Shi

Tel: +86-159-0625-1086

Faks: 86-512-6365-9503

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin (0 / 3000)